Kiedy wybierać i rezerwować dekoracje weselne? cz.1

Jeśli już powiedziałaś „TAK!” i planujecie swoje wymarzone wesele, pewnie jedną z ważniejszych czynności jest zaplanowanie dekoracji, które będą cieszyły oczy Wasze i Waszych Gości podczas ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego.

Zarezerwowaliście już salę, kamerzystę, fotografa, oprawę muzyczną i zaczynacie snuć plany na temat stylu i motywu przewodniego Waszego wesela.

Styl / motyw przewodni wesela jest sprawą indywidualną każdej Pary. To rzecz gustu, ulubionych kolorów, hobby, wykonywanego zawodu, ale i pora roku ma znaczenie 😉

Ile Młodych Par tyle motywów wesela! Nie ma dwóch takich samych wesel i ślubów J każde jest wyjątkowe na swój sposób i wyróżnia się czymś innym.

Planowanie dekoracji ślubnych powinno odbyć się około 6 – 9 miesięcy przed planowaną datą uroczystości. Uważam, że 8 – 9 miesięcy daje Nam taki spokój, że na pewno będzie tak jak sobie wymarzyliście. Jest to też wystarczający czas, aby uzgodnić wszystkie szczegóły. Ale, ale… nie wszystko trzeba rezerwować tak wcześnie.

Napisy LEDOWE

Najbardziej popularny jest napis ledowy LOVE, MIŁOŚĆ, KOCHAJ – bywa i tak, że są one rezerwowane z rocznym wyprzedzeniem J jeśli chcecie być spokojni, nie stresować się w ostatnim momencie – warto zarezerwować napis na około 7 – 8 miesięcy przed planowanym weselem. Niekiedy ciężko jest znaleźć wykonawcę „last minute”, a dłuższy okres czasu pozwala Wam na wybranie najkorzystniejszej oferty, a nie brania tego co zostało. Jeśli Wasz podwykonawca ma siedzibę niedaleko Waszego miejsca zamieszkania – warto umówić się na spotkanie i osobiście zobaczyć jak napis wygląda. Dlaczego? Dlatego, że napisów jest cała masa, kwestia ich wykonania. Niektóre są samą sklejką, bez wykończenia i owszem, ładnie wyglądają wieczorem i z daleka, natomiast podchodząc bliżej zauważa się kiepską jakość wykonania. A przecież nie o to Wam chodzi. Ceny za wynajem napisów są różne – wahają się w kwotach 250 – 350 zł. Należy jeszcze doliczyć dowóz na miejsce. Tu też bywa różnie – większe firmy wysyłają paczkę kurierem około 2 dni przed weselem. Te mniejsze, działające lokalnie – dowożą na miejsce za drobną opłatą powyżej kilkunastu kilometrów.

No dobra, mamy napis, ale idziemy dalej.

PODTALERZE

Następną rzeczą, którą fajnie mieć, ale nie jest to konieczne, są podtalerze. Podtalerze można spotkać w różnych kolorach, najmodniejsze są złote 😉 ale można wypożyczyć również srebrne, ze złotym zdobieniem, brokatowe, czarne…. Jeśli macie dużą ilość gości i podłużne stoły – podejrzewam, że będzie ciężko o miejsce na podtalerze. Mają one średnice ok. 30 – 35cm, więc czy dużej liczbie osób spowodują ścisk na stole. Jeśli natomiast lokal, który wybraliście dysponuje okrągłymi stołami i na nie się zdecydowaliście – śmiało możecie wybrać podtalerze 😉 okrągłe stoły są na 10 – 12 osób, jeśli zamiast przystawek na stołach wybierzecie szwedzki stół – to macie pole do popisu w dekoracjach na stoły. Cena podtalerzy na wynajem jest różna – zaczynają się od około 2,50 sięgają nawet prawie 6 zł na sztukę. Jeśli znajdziecie podtalerze za 2 zł za sztukę – proszę, sprawdźcie najpierw ich jakość, żebyście nie mieli TEGO dnia niespodzianki lub nie musieli szukać dzień wcześniej innego podwykonawcy.

KWIETNIKI / STOJAKI NA KWIATY

Kwietników, stojaków i postumentów na kwiaty jest cała masa. Za stojaki służą wysokie kieliszki do martini, wazony niskie/wysokie, tuby kwiatowe, metalowe postumenty. Jeśli wybieracie stoły podłużne – wystarczą 3 kwietniki na stole. Jeśli są to stoły okrągłe – jeden na stół. I uwaga, tu też pojawia się haczyk… wybierajcie kwietniki i postumenty mające 60 cm wysokości i więcej. Dlaczego? Bo przy niższych stojakach, jak dojdzie do tego bukiet kwiatów – Wasi goście nie będą się widzieć. I będziecie mieć piękną dekorację, ale spadnie zadowolenie Gości, bo nie będą mieli możliwości widzieć swojego rozmówcy z naprzeciwka. Tu niestety ciężko mi podać Wam ceny – bywają przeróżne. Szklane wazony i kielichy na pewno będą nieco tańsze od metalowych postumentów na kwiaty. Wazony mogą zdobić również Wasz kościół i miejsce zaślubin, schody wejściowe do domu, schody wejściowe przed lokalem – porozmawiajcie ze swoją wypożyczalnią dekoracji, może Wam coś podpowiedzą 😉 albo… poszukajcie inspiracji w internecie. Kiedy rezerwować kwietniki? Myślę, że to można załatwiać 5 – 6 miesięcy przed weselem. Pamiętajcie, że Wasza florystka też musi znać wymiary kwietników, aby mogła przygotować odpowiednią ilość kwiatów i odpowiednią wielkość bukietów.

LAMPIONY, BIAŁY DYWAN

Biały dywan jest najbardziej pożądanym kolorem dywanu na ślub. Wiadomo – czerwony to klasyk 😉 kto nie marzył o tym, żeby kiedykolwiek przejść po czerwonym dywanie? Ślub to dobra okazja i jesteście wtedy i tak w centrum zainteresowania. Dzisiaj wypożyczalnie posiadają w ofercie również dywany w kolorze chabrowym, różowym, fioletowym – co sobie marzycie. Dywan może nawiązywać do koloru przewodniego Waszego wesela. Kiedy go rezerwować? 3 – 4 miesiące wcześniej. Dlaczego? Ważne jest przy dekoracji kościoła czy inna Para ma przed Wami lub po Was ślub. Nie każda Para życzy sobie dekoracji, ponadto nie każdy ksiądz na takową dekorację pozwala. Warto wcześniej się „ubezpieczyć” i porozmawiać z księdzem na ten temat. W przypadku Urzędu Stanu Cywilnego – tam raczej rzadko stosuje się dekoracje. Dywan na pewno będzie niezbędny, jeśli planujecie ślub w plenerze. Pięknie wyznaczy środek i „ścieżkę” dla Młodych.

Lampiony

Lampionów na rynku jest całe mnóstwo. Jak je wykorzystać? Mogą być dekoracją na wejściu do kościoła, mogą tworzyć niepowtarzalny klimat przy kąciku z Księga Gości, mogą być też dekoracją przed domem. To już kwestia Waszej wizji i wyobrażenia, jakbyście chcieli, aby to wszystko wyglądało. Kiedy je rezerwować? Wtedy co dywan 😉 chyba tak będzie najlepiej. Ja osobiście jestem zwolenniczką wszystko od razu, żeby mieć „z głowy” i wcześniej – żebym nie musiała się później martwić na ostatnią chwilę.

Co więcej?

Obrusy

Najczęściej lokale dysponują białymi obrusami, to klasyk. Ale jeśli chcecie czegoś innego firmy wypożyczają przeróżne kolory obrusów, od czarnych po jasne. Zamiast obrusu możecie też wypożyczyć bieżniki na stoły. Kiedy je rezerwować? Zdecydowanie około pół roku wcześniej. Jeśli macie wesele w „sezonie” (tj. czerwiec – sierpień) najlepiej zarezerwować wcześniej. Jakie są ceny? Ciężko powiedzieć, wszystko zależy od tego co wybierzecie, zaczynają się od około 35 zł za obrus. Kwestia jest jeszcze jak duże macie stoły weselne i ile tych obrusów będziecie potrzebować. Ciekawą alternatywą (i tańszą) są bieżniki na stoły.

Krzesła

Wypożyczalnie dysponują krzesłami na wynajem – są fajnym rozwiązaniem na śluby. Można wypożyczyć przepiękne krzesła i klęczniki i nie trzeba się wtedy martwić o ubieranie tych dostępnych. Jeśli Wasz lokal nie dysponuje innymi krzesłami, a te co są niekoniecznie Wam się podobają – możecie wypożyczyć krzesła zgodnie z liczbą gości albo tylko w ilości potrzebnej do stołu młodych.

Świeczniki

Nie każdy lokal dysponuje  świecznikami, a jeśli już najczęściej są to szklane zwykłe świeczniki. Jeśli chcecie „czegoś więcej” warto poszukać. Można wynająć kandelabry złote, srebrne. Szklane świeczniki w przeróżnych wzorach i wielkościach. A może zamiast świeczników – słoiki? To też fajne rozwiązanie, jeśli Wasze wesele nawiązuje do stylu rustykalnego. Słoiki zdobione sznurkiem albo jutą wyglądają cudownie. Jeśli decydujecie się na szklane świeczniki – dobrze jeśli są w różnych wysokościach, lepiej się wtedy prezentują na stołach.

Pisząc post, doszłam do wniosku, że jest już nieco za długi i podzielę go na dwie części. Może ktoś z Was znajdzie tu inspirację na swoje wesele 😉

Do przeczytania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *